2017-04-07 11:58:14 GLOBE početni tečaj 24. – 25. ožujka 2017. Početni tečaj za nove GLOBE voditelje održan je u Medulinu u OŠ dr. Mate Demarina, a sudjelovalo je 20-ak profesora i dva predstavnika iz komunalnog poduzeća Pule. Sudjelovale su profesorice Snježana H. Štefanić i Vinka Gregov. Seminar je trajao 2 dana; prvi dan je počeo općenitim informacija o samom programu GLOBE, a nakon toga smo podijeljeni u dvije istraživačke grupe: istraživanje pokrova i atmosferska mjerenja, te istraživanje tla. Drugi dan smo odmah započeli s mjerenjima i opažanjima u atmosferi i istraživanjem vode (mora). Na kraju drugog dana izmjerene podatke smo unosili u GLOBE bazu podataka i prošli provjeru znanja. Seminar je osmišljen kao tečaj za pripremu novih voditelja GLOBE programa stoga se bazirao na praktičnom radu i upotrebi mjernih instrumenata i uređaja. Neke smo znali od prije, a s nekima smo se prvi put susreli: živin termometar, infracrveni termometar, kišomjer, densiometar (za mjerenje gustoće krošnje), klinometar (za mjerenje visine stabla)… https://www.facebook.com/871742226188908/videos/1646867372009719/ O GLOBE PROGRAMU: Zamisao o znanstveno obrazovnom programu GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) obznanio je na Dan planeta Zemlje 1994. godine tadašnji američki potpredsjednik Al Gore. Na isti je dan (22. travnja) 1995. godine program pokrenut u SAD. Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa (sporazum je potpisan 13. travnja 1995.). Glavni nositelj programa GLOBE u SAD je Univerzitetska korporacija za atmosferska istraživanja (UCAR), a partneri su NASA - američka državna uprava za atmosferu i svemir, Nacionalna fondacija za znanost, Univerzitet države Colorado i US State Department. U program je danas uključeno preko 100 zemalja, s ukupno preko 20.000 škola. Program GLOBE predviđa redovita i kontinuirana učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole. Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju i povezuju, čime se ostvaruje program cjelovitog praćenja stanja okoliša. Prikupljeni se rezultati unose u zajedničku bazu podataka na GLOBE serveru, koja je otvorena i putem Interneta dostupna svim posjetiteljima na adresi : www.globe.gov Sudjelujući u programu učenici na konkretnim primjerima primjenjuju školska teoretska znanja te iskustvenim učenjem stječu nove spoznaje o cjelovitosti okoliša, razvijajući pritom pozitivne stavove, ali i samosvijest temeljenu na svom aktivnom sudjelovanju.
KAKO POSTATI GLOBE ŠKOLA Škola koja se želi uključiti u program mora zadovoljiti neke preduvjete: 1. pristup Internetu, 2. imati bar jednog nastavnika - voditelja osposobljenog na GLOBE tečaju, 3. postupno nabaviti potrebnu mjernu opremu te redovito, točno i pravilno obavljati mjerenja, a podatke unositi u bazu putem Interneta.
- može se vršiti samo jedno mjerenje - netko mora vladati engleskim jezikom kako bi točno mogli unositi podatke na web stranicu - i najvažnije UKLJUČUJE SE CIJELA ŠKOLA (ne samo jedan ili dva profesora) – tj. potrebna je potpora cijele škole |
Srednja škola Zvane Črnje Rovinj |